Helsingi turutuur
2 tundi ja 15 minutit kiire ja mugava MS Finlandia pardal mööduvad einestades, sisseoste tehes või kaunist merevaadet nautides lenneldes ning juba oletegi Helsingi Lääneterminalis. Helsingis on kergliiklusteed korralikult läbi mõeldud ja neid mööda jõuab hõlpsalt ühest kohast teise. Aga milline jalutuskäik ette võtta? Väike turutiir võiks olla üks huvitavatest, erilistest ja, mis seal salata, maitseküllastest retkedest.
Kesklinna turud pole üksteisest kuigi kaugel, nii et ilusa ilmaga ei võta jalutuskäik tükki küljest, küll aga annate endale võimaluse märgata maju ja inimesi, tutvuda arhitektuuri ja kohalikega. Helsinglaste enda jaoks on turuhallid ja turud armastatud osa igapäevaelust. Paljud kohalikud ärkavad isegi nädalavahetustel kukelaulu ajal ja sätivad ennast korv kaenlas turule värsket kala või juurviljade ja marjade järele. Sama oluline on aga turgude mõnus atmosfäär, suhtlus ja lonks filtrikohvi.
Kuna turgudel alustatakse kauplemisega juba hommikul kell 8, siis sobib Soome sõitmiseks ideaalselt Eckerö Line'i MS Finlandia varahommikune väljumine (kell 6) Tallinnast, mis saabub Helsingisse kell 8.15.
Eckerö Line’i randumiskohale Lääneterminalis on kõige lähemal Hietalahdentori, mis sobib Helsingi turuelu kergeks sissejuhatuseks väga hästi. Siin on värsket kaupa ja kirbuturul pakutavat, ümbritsetuna 19. sajandi elegantse arhitektuuriga. Väljaku servas asub Hietalahti turuhall aastast 1903, kus saab maitsta rahvusvahelise köögi maitseelamusi kogu maailmast. Väljaku ühes küljes paikneb endine Sinebrychoffi õlletehas, teises suur neorenessanss-stiilis hoone, mis oli algselt polütehnilise kooli peahoone.
Järgmiseks suunduge Helsingi kõige tuntuimale turule: Kauppatori paikneb Lõunasadamas Esplanaadi pargi lõpus. Saadaval on traditsioonilised soome turuhõrgutised, kuid leida võib ka käsitööd ja suveniire. Hea koht, kus peatuda nautimaks kohvi ja saiakesi – kahvi ja pulla, suurema nälja peletab koorene lõhesupp või praetud rääbis. Kui ilm kehvapoolne, siis on telgikohvik mõnusalt soe. Alternatiiviks on turuplatsi kõrval asuv Vana turuhoone, kus külmsuitsulõhe ja kalaleibade valik otse kutsub maitsma.
Kauppatori on ka koht, kust väikese parvlaevaga Suomenlinna pääseb. Suvisel ajal saab turult praamiga ka Korkeasaari loomaaeda, ekskursioonisõitudele Helsingi saarestikus või merereisile Porvoosse.
Turuväljaku keskelt leiab ajaloohuviline ühe Helsingi vanimatest monumentidest, nn Keisrinna kivi, mis püstitati 1835. aastal Nikolai I abikaasa keisrinna Aleksandra Fjodorovna esimese Helsingi-külastuse mälestuseks. Monument on muuhulgas oluline soomekeelse teksti kasutamise tõttu ajal, mil ametlikud keeled olid rootsi ja vene keel. Soome keel sai ametlikuks alles 1883. aastal.
Väljaku läänepoolses otsas, Esplanaadi pargi lähedal asub üks Helsingi kuulsamaid skulptuure Havis Amanda (1908). Kui Soome jäähokikoondis jälle mõne tiitli võidab või on volbripüha, siis märkate kindlasti selle kuju otsa roninud üliõpilasi või teisi rõõmsalt tähistavaid noori.
Edasi liikuge umbes kahe kilomeetri jagu otse läbi kesklinna või mööda mereranda ning oletegi Hakaniementoril ehk Hakaniemi turul, mis avati siin juba aastal 1897. Siin toimunud maipühamarsside ja meeleavaldustega on turg ajalooliselt seotud töölisliikumisega, kuid loodud on see siiski kauplemiseks. Nüüdki on siin suurepärane valik soodsaid köögivilju, maitsetaimi ja palju muud. Kõrvalasuvast Hakaniemi turuhallist käivad helsinglased hankimas värsket kala, kvaliteetset liha, ja ilmselt linna parimat fetat.
Turge ja pop-up turukesi on Helsingis veelgi. Mis peamine – ärge unustage igas kohas kohvitada, siis olete nagu soomlased, kes ei lase mööda ühtki võimalust kohvitopsi taga mõtteid vahetada. Või elust mõnu tundes lihtsalt vaikida.
Et seda kõike kogeda ja nautida, tuleb kõigepealt kuidagi Helsingisse jõuda ja siin tuleb appi Eckerö Line. Meie online broneerimissüsteemi kaudu saad endale ja oma kaaslastele broneerida ühe suuna või edasi-tagasi piletid, päevakruiisi või hoopis hotellipaketi, et lisaks Helsingi turgudele tutvuda ka selle linna kultuuripärlitega.