Päev Porvoos

Päevaretkeks on sobiv idülliline Porvoo linnake ja selle ümbrus. Helsingist jõuate autoga Porvoosse vähem kui tunniga. Kruiisilaeva elamuslik meretee kestab kolm ja pool tundi.

Soome lahe rannikul asuv Porvoo (rootsi keeles Borgå) on Soome ajaloos oluline linn. Porvoo on nime saanud Porvoo jõe ääres asunud linnuse rootsikeelse nime järgi (Borg-å tähendab „Kindlusejõge“). Linnaõigused sai Porvoo 1380. aastatel ja on seega vanuselt teine linn Soomes. 1809. aastal kogunes Porvoos Maapäev, kus osalenud Venemaa keisrile andsid Soome seisused truudusevande ning Soome läks suurvürstiriigina rohkem kui sajandiks Vene tsaaririigi koosseisu.

Foto: Julia Kivelä / Visit Porvoo

Porvoo idülliline vanalinn on üks vähestest säilinud 18. sajandi vanalinnadest Soomes, mille keskel kõrguv toomkirik on põhiosas ehitatud juba 15. sajandil. Toomkirikuks sai see 1723. aastal, mil Viiburi langes Venemaa kätte ning sealne piiskopkonna keskus koliti ümber Porvoosse. Siin asus tõenäoliselt juba 13. sajandil puukirik, kivikirik rajati sinna arvatavasti 1410. aastatel. Kirik on läbi sajandite kannatada saanud nii tulekahjudes kui sõdades, viimati noolis kahjutuli kirikut 2006. aastal, kuid alati on Porvoo kirik uuesti üles ehitatud ja teenistused jätkuvad.

Toomkiriku kõrgendikku ümbritseb linna ajalooline osa, mille vanad puumajad, munakivisillutis ja hubased käsitöökauplused ja kohvikud meenutavad muumilikku Naantalit või lindgrenlikku Haapsalu. Erilise ilme annab Porvoole läbi linna voolav jõgi, mille äärde ehitatud vanadest paadikuuridest leiab tänapäeval nii vanavarapoode kui kohvikuid.

Mõneminutilise jalutuskäigu kaugusel toomkirikust asub Nuku- ja mänguasjamuuseum kõigi laste ja lapsemeelsete rõõmuks. Kultuurihuvilise reisija jaoks on kindel sihtkoht üsna jõeranna lähedal asuv Soome rahvuspoeedi ja hümni sõnade autori Johan Ludvig Runebergi ja ta kirjanikust abikaasa Fredrika majamuuseum. Muide, ka Helsingist Porvoosse sõitva kruiisilaeva nimi on suure luuletaja järgi J.L. Runeberg.

Märkimist väärib veel Porvoo rootsikeelne gümnaasium, mis on asutatud 1641. aastal Viiburis, ent pärast Uusikaupunki rahulepingut viidi sarnaselt toomkirikule üle Porvoosse. Ajaloolises koolis õpib tänapäeval mõnisada õpilast ja kooli raamatukogust võib leida ka haruldasi eestikeelseid raamatuid.

Foto: Julia Kivelä / Visit Porvoo
Foto: Visit Finland